Čím méně stromů, tím více sucha i povodní. České lesy jsou v kritickém stavu, varují experti
Sucho a kůrovec likvidují tisíce hektarů českých lesů. Odborníci považují současnou situaci za nejhorší nejméně od 40. let minulého století. Ekologové přitom upozorňují, že odlesňování působí na celou krajinu, protože les je klíčovým prvkem, který zadržuje vodu. A mimo jiné pomáhá předcházet povodním.
Dnes pokrývají lesy zhruba třetinu území státu. To je jen o 4 procentní body méně než průměr v Evropské unii. Situace se liší kraj od kraje. V Karlovarském, Libereckém a Zlínském rostou lesy na skoro polovině jejich rozlohy. Naopak nejmíň je – samozřejmě po Praze – v Jihomoravském kraji.
To, aby se tento poměr ještě dál nezhoršoval, se snaží zajistit dělníci, kteří stromy sází. Kvůli teplému počasí a suchu musejí spěchat, aby se mladé kusy ujaly. V lesích ale na takovou práci chybějí stovky pracovníků, stejně jako se nedostává dřevorubců.
„Je to velice závažný problém, protože se jedná o fyzicky náročnou práci a v současné době se špatně shánějí pracovní síly,“ potvrzuje správce Lesní správy Kraslice Alexandr Fous.
Zdroj: ČT24, článek je zkrácen
Zajímavosti o stromech
- Děti, které ve svém okolí mají více zeleně (měřeno pomocí snímku ze satelitu) mají lepší paměť a schopnost soustředit se.
- Jeden strom vysazený uprostřed pastvin může zvýšit ptačí biodiverzitu z nuly až na
- 80 %.
- Víte, že není známý způsob, jak stromy transportují minerály a vodu z kořenů do koruny? Vzlínání a osmóza v takové výšce nemůže fungovat, a přece to tam teče.
- Víte, že stromy spolu pomocí kořenů komunikují a mohou si předávat živiny? Buky takto udrží své kolegy bez listů při životě i po mnoho let.
- Stromy se navzájem varují při napadení hmyzem. Uvolněné vonné látky způsobí, že okolní stromy do svého pletiva natáhnou jedovaté či hořké třísloviny a odradí útočníka.
- Stromy jsou nejdelšími živoucími organismy na Zemi a nikdy neumírají na stáří.
- Většina kořenů stromů zůstává v horních 50 cm půdy, ale mohou také růst nad zemí, nebo se ponořit několik set metrů hluboko.
- I stromy s poměrně řídkou korunou zachycují 60-80 % slunečního záření.
- V parcích naměříme osmkrát menší hodnoty prašnosti oproti okolní zástavbě.
- a čtyřikrát menší hodnoty v ulicích se stromy oproti ulicím bez stromů.
- Z velkého dubu může spadnout až 10 000 žaludů za rok.
- Vědci zjistili, že starší větší stromy sdílejí živiny s menšími stromy, které je později vrací, když vyrostou.
- V Londýně je asi stejný počet stromů jako lidí: kolem devíti milionů.
Mohlo by vás také zajímat
-
Šetření vody může být i zábavné: Tipy, jak s ní lépe zacházet
Voda, čirá tekutina, kterou máme na dosah vždy, když se nám zamane. Stačí pustit kohoutek a hned máme plný pohár či vanu, čis...
-
Fenomén jménem třídění odpadu
Chováte se ekologicky? Ano, třídím odpad. To je nejčastější odpověď lidí, když se jich zeptáme na jejich přístup k životnímu prostředí. Není se čemu d...
-
Seed bomby útočí na šeď velkoměst
Darovat někomu hlínu? Zdá se vám to směšné či dokonce troufalé? My jsme to zkusili. A vcelku ve velkém. Účastníci ostravského TEDxu si kromě inspirace...
-
Zachraň jídlo šíří odpovědný přístup k jídlu
Jídlo se nevyhazuje. Mnoho z nás si při vyslovení této věty zavzpomíná na napomínání našich maminek a babiček, které nám vště...