Klimatizace roste v lese
Stromy bereme jako běžnou součást krajiny a často ani nedoceňujeme, jak ohromnou službu nám ševelící zelení obři prokazují. A není to jen kyslík z fotosyntézy, kvůli kterému bychom je měli chránit a střežit. Takový vzrostlý smrk, jedle nebo dub jsou totiž tou nejdostupnější klimatizační jednotkou.
Kam se schováte před sluneční výhní? Přece pod košatou korunou stromu. Třepotající se listy poskytují blahodárný stín, stromy navíc zadržují vláhu, a tak vytvářejí příznivé klima nejen pro lidský organizmus. A co si budeme povídat, v posledních horkých létech jsme se rádi uchylovali do jejich stinné náruče. Jenže kam se vrtne člověk ve městě, v nichž zelených ploch a parků kvapem ubývá a vzrostlé stromy bohužel ustupují nové zástavbě, betonovým plochám a asfaltu silnic. Navíc mnozí se bojí mít i na zahradě opravdu pořádný dub, lípu či smrk, aby jednou nedorostl obřích rozměrů a neohrožoval jejich domov. Ovšem to je škoda, protože především vzrostlé a košaté stromy nám poskytnou ten blahodárný stín. Místo toho si raději pořizujeme za velké peníze klimatizační jednotky, přestože nejúčinnější a nejpřirozenější klimatizace nám roste na zahradě, v parku či v lese.
Pro vaši představu teplota vzduchu na asfaltové ploše, na kterou celý den praží slunce, dosahuje až 60 °C, zatímco na povrchu chráněném korunou stromu byste naměřili až o 40 stupňů méně. Větve a listy ho totiž účinně chrání před přehříváním. Stromy také dokážou zmírňovat teplotní rozdíly vzduchu v krajině. Odpařují až 400 litrů vody za den, a tak zvýší vlhkost okolního vzduchu o 10 % a v parném dni snižují teplotu vzduchu až o několik stupňů. Klimatizační schopnosti stromu oceníte nejen v létě, ale také během zimy. Taková zelená hradba kolem domu sníží o 20 až 50 % tepelné ztráty.
V neposlední řadě strom funguje rovněž jako účinný vzduchový filtr. Dokáže zachycovat nebezpečný přízemní ozón, který se tvoří především v horkých dnech, a také z ovzduší polapí značnou část polétavého prachu. Ten na sebe váže toxiny nebezpečné pro lidský organizmus. Vědci prokázali, že hektar smrkového lesa dokáže vázat až 32 tun popílku, bukový les na téže ploše dokonce dvakrát tolik. Zelené filtry nám tedy zpříjemňují prostředí nejen z estetického hlediska, ale dělají ho pro nás také zdravější a čistější.
Sečteno a podrtrženo, pokud si chcete pořídit skutečně účinnou, tichou, na údržbu nenáročnou, pro lidský organizmus šetrnou a čistě přírodní klimatizační jednotku, vsaďte na strom. Poslouží vám lépe než všechny krabice s nápisem „Air Condition“.
Pomozte nám vysadit až 200 stromů po celé ČR!
V období od 15. 8. do 11. 9. 2016 daruje HENKEL ČR z každého prodaného kusu výrobku v drogeriích ROSSMANN značek Schwarzkopf, Fa, Syoss, Vademecum, Palette, Taft, got2be, Ultime, Gliss Kur, Natural & Easy, Color Mask, Perfect Mousse a Schauma 1 Kč na výsadbu nových vzrostlých stromů.
Mohlo by vás také zajímat
-
Šetření vody může být i zábavné: Tipy, jak s ní lépe zacházet
Voda, čirá tekutina, kterou máme na dosah vždy, když se nám zamane. Stačí pustit kohoutek a hned máme plný pohár či vanu, čis...
-
Fenomén jménem třídění odpadu
Chováte se ekologicky? Ano, třídím odpad. To je nejčastější odpověď lidí, když se jich zeptáme na jejich přístup k životnímu prostředí. Není se čemu d...
-
Seed bomby útočí na šeď velkoměst
Darovat někomu hlínu? Zdá se vám to směšné či dokonce troufalé? My jsme to zkusili. A vcelku ve velkém. Účastníci ostravského TEDxu si kromě inspirace...
-
Zachraň jídlo šíří odpovědný přístup k jídlu
Jídlo se nevyhazuje. Mnoho z nás si při vyslovení této věty zavzpomíná na napomínání našich maminek a babiček, které nám vště...